Az Oktatói Hálózat állásfoglalása
Az alapítványosított egyetemek részvételének felfüggesztése a Horizon Europe és az Erasmus+ programokban nagyon súlyosan érinti az érintett intézmények diákjait, oktatóit, kutatóit és egyéb alkalmazottait. Ezért a csapásért azonban nem az Európai Unió, hanem kizárólag a magyar kormány a felelős. A kormány az úgynevezett alapítványosítással az egyetemek feletti teljhatalmat ismeretlen elvek szerint összeállított testületek kezébe adta. A kuratóriumok működési szabályai sem ismertek, tevékenységük nem nyilvános. Az Unió semmi mást nem tett, mint érvényt szerzett annak a helyes elvnek, hogy nem átlátható működésű szervezetek kezébe közpénzt adni nem szabad, ám az átláthatóság hiányának csak egy tényezőjét, a kuratóriumok összetételét kifogásolta.
Az Oktatói Hálózat az alapítványosítás Magyarországon megvalósult módját kezdettől fogva ellenzi. De még a kialakult helyzetben is van arra lehetőség, hogy az érintettek ne essenek el a két európai program által nyújtott támogatásoktól. A kormánynak az átláthatóság és integritás biztosítása végett meg kell változtatnia a kuratóriumok jogállásáról szóló törvényt:
- A kuratóriumi tagok mandátumának idejét korlátozni kell, és biztosítani kell elszámoltathatóságukat és leválthatóságukat.
- Az új kuratóriumi tagok kiválasztásának és megbízásának eljárását nyilvánossá kell tenni, pontosan meghatározott etikai és törvényi feltételrendszer mellett, és biztosítani kell az egyetemek beleszólási lehetőségét.
- Az aktív politikusoknak és az államapparátusban dolgozóknak távozniuk kell a kuratóriumokból.